واترجت یکی از جدیدترین دستگاه های صنعتی با قابلیت برش است که به وسیله آن طیف بسیارگسترده ای از مواد با فشار بسیار زیاد آب یا مخلوطی از آب و ماده ساینده برش می یابند.

Photo7

 

این وسیله با توجه به این که دارای قابلیت تنظیم فشار می باشد، هر جسمی (با هر سختی) را که در محل نازل قرار بگیرد برش می دهد. کاغذ، آلومینیم، آهن، تیتانیم و سایر فلزات گرانبها، فوم، شیشه، چوب، پی وی سی، لاستیك، پلاستیك، پلكسی گلاس، پلی اتیلن، كامپوزیت، سنگ و سرامیک و كاشی و سایر مواد با استفاده از این وسیله با دقت برش داده می شوند. با این حال عمده کاربرد برش واترجت در ماشین سازی می باشد. در واقع برای موادی که به دمای زیاد حساس هستند از این دستگاه استفاده می شود. برش واترجت در صنایع مختلف بخصوص در صنایع هوایی و نظامی کاربرد دارد.

Photo1

برای برش موادی مانند لاستیک و چوب از آب با فشار بالا و برای موادی مانند فلزات، سنگ وگرانیت از مخلوطی از آب و ماده ساینده (Abrasive jet) استفاده می شود.

واتر جت با سرعت و دقت و انعطاف بالا به یکی از محبوب ترین راه های برش در صنعت تبدیل شده است از این رو شرکت پایا برش توس با بهره گیری از دستگاه  برش واترجت (برش واترجت 5 محوره) به منظور خدمت رسانی به صنعت و اشخاص آمادگی لازم را دارد. برای بهره گیری از خدمات مشاوره ما با شماره 05136510943 و یا با شماره همراه 09122008001 تماس بگیرید.logo

یکی از مزیت های استفاده از واتر جت توانایی برش هر ماده ای با هر سختی می باشد. همانطور که در مقاله قبل ( برش واترجت چیست؟) عنوان شد، این وسیله توانایی برش کاغذ، آلومینیم، آهن، تیتانیم و سایر فلزات گرانبها، فوم، شیشه، چوب، پی وی سی، لاستیك، پلاستیك، پلكسی گلاس، پلی اتیلن، كامپوزیت، سنگ و سرامیک و كاشی و سایر مواد را دارد.

می توان به جرأت بیان کرد که مزیت اصلی برش واترجت توانایی برش مواد بدون تغییر در ساختار ماده می باشد که علت آن ماهیت سرد بودن برش می باشد در واقع در این عملیات برش بدون آنکه تنش حرارتی به فلز وارد شود، پروسه برش صورت می گیرد و برخلاف برش گرم (پلاسما، لیزر، هواگاز) تغییر ساختاری در فلز و سایر مواد رخ نمی دهد.علاوه بر این موضوع هیچ تنشی نیز به ماده وارد نمی گردد.

photo15

از مزایای دیگر واترجت این است که بخاطر کم بودن خوراک برش (گپ بـــرش (خوراک برش) در پروسه واترجت بنا به تنــــوع نازل در بازار از 0.2میلیمتر تا 1.3 میلیمتر می باشد.) بخصوص در فلزات گرانقیمت مانند استیل ضد زنگ، تیتانیوم و دیگر فلزات گرانبها، دور ریز مواد و به اصطلاح پرت شدن فلز به حداقل می رسد که منجر به صرفه جویی بسیاری می گردد.

مزیت دیگر آن توانایی برنامه ریزی و سرعت بالای عملیات برش می باشد. علاوه بر این ایمنی کار با دستگاه واتر جت بالاتر از سایر دستگاه ها می باشد.

مزیت آخر این دستگاه مسائل زیست محیطی می باشد. این پروسه فاقد دود و غبار و مواد آلاینده سمی می باشد و بخاطر اینکه مواد ساینده استفاده شده در این عملیات سمی نمی باشد آب استفاده شده در این عملیات به راحتی قابل بازیافت می باشد.

photo16

شرکت پایابرش توس آماده انجام هرگونه خدمات مشاوره در ارتباط با استفاده از دستگاه برش می باشد. بدین منظور با شماره 05136510943 و یا با شماره همراه09122008001 تماس بگیرید. همچنین برای مطالعه مشخصات دستگاه برش واتر جت پنج محوره روی آن کلیک کنید.

با پیشرفت تکنولوژی در زمینه کنترلر وتکنولوژی حرکتی در سال1987 اولین دستگاه واترجت 5 محور به اسم Robatic Waterjet  ساخته شد.

محـــورهای حرکتی ساده شامل Y (Back forth) و x ( Left, right) و Z (up,down) می باشد که در سیستم 5 محور، محـــــــور A (زاویه تحت قائم) و محور C ( دوران تحت محورZ) اضافه شده است. ضمن این که بسته به هد برش محور A می تواند زاویه ای تا 60 درجه و در بعضی ماشینها تا زاویه 90 درجه، نسبت به راستای قائم بگیرد.

از کاربرد واترجت 5 محور برش قطعات پخدار می باشد که برای ساخت مجموعه ای از قطعات که احتیاج به جوش دارند ودر کنار هم جوشکاری می شوند، بسیار مفید و قابل استفاده است. برش 5 محور همزمــــــان برای برش کانــتورهای ( محیط مرئی اجسام) با سطح های متغیر (contours on various surface) استفاده می شوند.

Photo9

شرکت پایابرش توس آماده انجام هرگونه خدمات مشاوره در ارتباط با خدمات برش ( برش واترجت ، پرس برک CNC (خم CNC) ، گیوتین CNC ، برش پلاسما ، برش هوا گاز و برش پلاسمای high-focus ) می باشد. بدین منظور با شماره 05136510943 و یا با شماره همراه09122008001 تماس بگیرید.

logo

برش واترجت فلزات

 

برای برش فلزات مانند برش تیتانیوم، استیل، برنج و آلومینیوم برش واترجت درمقایسه با برش لیزر و پلاسما پرکاربردتر است. مزیت پروسه واترجت نسبت به لیزر در برشکاری ورقهای ضخیم می باشد و نسبت به برشکاری پلاسما دقت بسیار بالاتری دارد. درضمن قیمت ماشین واترجت بسیار ارزانتر از لیزر می باشد .

پروسه برش واترجت فرآیندی سرد می باشد ، که برای صنایع ماشین سازی، دارویی و هوافضا که نسبت به برش گرم و حرارت آسیب پذیر می باشند ایده آل است.

هر مدل از برشکاری از سوراخکاری سریع قطعات تا فرآیندهای ماشین سازی با استفاده از برش واترجت امکان پذیر است.

از قابلیتهای پروسه برش واترجت استفاده از ساینده با سختی بالا می باشدکه سطح برش بسیار صاف و دقیقی را حین انجام فرآیند برشکاری تحویل قطعه ساز می دهد که در نتیجه پروسه هزینه بر و زمان بر ماشین کاری نهایی را برای قطعاتی با فلورانس دقت 1/0 را حذف می کند.

برای برش فلز تیتانیوم و آلومینیوم، پروسه برش واترجت دقیق ترین و با صرفه ترین پروسه برش می باشد.

مزایای برش واترجت فلزات:

 • عدم تغییر شکل ناشی از گرما
 • عدم سخت شدن لبه برش
 • عدم تغییرات در ساختار فلزی
 • بدون دود خطرناک و یا بخارات
 • هیچ و یا حداقل نیاز برای عملیات بازسازی

برای مشاهده خدمات برش شرکت پایابرش توس به صفحات برش واترجت ( برش واتر جت پنج محوره ) ، پرس برک CNC (خم CNC) ، گیوتین CNC مراجعه نمایید و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 05136510943 و یا شماره همراه 09122008001 تماس حاصل فرمایید.

kmt

پمپهای نسل جدید KMT-pro با فشار 6200 بار از سال 1971که شرکت KMT، شروع به ساخت پمپهای فشار بالا برای دستگاه های واترجت نموده ، به استاندار جدیدی در زمینه پمپهای فشار بالارسیده که با اسم تجاری Kmt.pro به بازار روانه کرده که قابلیت افزایش تغییرفشار از 1900 بار تا 6200 بار را دارد.

مزایای استفاده از پمپهای 6200 بار

1-افزایش سرعت برش

2-ارتقاء سطح برش

3-افزایش تولید

4-قابلیت برش فولاد تا ضخامت 200 میلیمتر

5-کاهش هزینه برشکاری

 

 

شرکت پایابرش توس تنها دارنده پمپ 6200 بار KMT-Pro در ایران

برای مشاهده خدمات برش شرکت پایابرش توس به صفحات برش واتر جت ، پرس برک CNC (خم CNC) ، گیوتین CNC مراجعه نمایید و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 05136510943 و یا شماره همراه 09122008001 تماس حاصل فرمایید.

logo

 برش واترجت سنگ

ماشین آلات واترجتی که از پمپ های KMT برای برش استفاده می کنند بهترین گزینه برای ایجاد و خلق طرح تزئینی لوگوی شرکت بر روی دیوارها و یا کف، قطعات آشپزخانه، حفر چاله های سنگی و ایجاد اشکال مختلف بر روی سنگ می باشند.

خدمات برش واترجت برای برش انواع سنگ از جمله برش سنگ مرمر، برش گرانیت و کاشی و انجام تمامی طراحی های مربوط به برش به شکل دایره، مربع، بیضی، الگوهای هشت ضلعی و طرح ترنج و حتی برش غیر سنتی "شکاف صفر" و خدمات ایجاد کاشی فرش، راه ورود، نقاشی های دیواری، آشپزخانه، حمام، مرزها حاشیه کاشی و جلا بسیار مورد پسند واقع شده است و بسیاری از طراحان حتی برای پیاده سازی الگوهای پیچیده و تزئینات در هتل ها از برش واترجت استفاده می کنند.

برش واترجت می تواند سنگ هایی با ضخامت حداکثر حدود 10 اینچ یا 25 سانتیمتر را به خوبی برش دهد و برای برش مواد با ضخامت بیش از این مقدار بهتر است از روش مقرون به صرفه تر استفاده شود.

مزایای برش واترجت سنگ

 • ایجاد صیقلی ترین سطح - بدون لبه های تیز و خشن
 • بدون اتلاف مواد اولیه و یا با کمترین مقدار اتلاف
 • بدون گازهای سمی و گرد و غبار (در مقابل اره و تیغه)
 • بدون نیاز به تیز کردن تیغه یا اره
 • ایجاد پیچیده ترین طرح ها بر روی سنگ، کاشی و مرمر
 • ایده آل برای برش تا 1 ضخامت 25 سانتی متر (بسته به چگالی)
 • عدم تغییر رنگ و یا تغییر شکل

برای مشاهده خدمات برش شرکت پایابرش توس به صفحات برش واترجت ، پرس برک CNC (خم CNC) ، گیوتین CNC مراجعه نمایید و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 05136510943 و یا شماره همراه 09122008001 تماس حاصل فرمایید.

آب استفاده شده در نازل برش واترجت می تواند خالص و یا ترکیب با مواد ساینده باشد. مواد نرم با استفاده از آب خالص و مواد سخت با استفاده از آب ساینده برش داده می شوند.

برش واترجت با آب خالص یا آب ساینده

برش واتر جت با آب خالص

در این روش مواد نرم مانند پلاستیک، پارچه، کاغذ، مواد آب بندی، ورقه های فلزی، تخته های سه لا، مواد غذایی و غیره با استفاده از آب خالص بریده می شوند. در این روش نازل مخصوص برش آب خالص استفاده می شود که از یک شیر پنوماتیکی و لوله نازل با یک روزنه دقیق و قیمتی سنگی ( معمولا یاقوت کبود یا الماس) تشکیل شده است. سرعت جت آب خروجی از نازل تا سه برابر سرعت صوت می رسد.

برش واترجت با آب ساینده

آب ساینده برای برش مواد سخت نظیر فلز، شیشه، مواد معدنی، بتن، کائوچو و مواد مرکب شیشه، سرامیک و آلومینیوم استفاده می شود. در این روش آب، هوا و مواد ساینده (ذرات ریز) با هم مخلوط شده و از طریق لوله نازل با فشار بر روی جسم پاشیده می شود. این ترکیب قادر به برش با ریزترین جزئیات بر روی سخت ترین مواد حتی شیشه ضد گلوله خواهد بود.

برای مشاهده خدمات برش شرکت پایابرش توس به صفحات برش واتر جت ، پرس برک CNC (خم CNC) ، گیوتین CNC مراجعه نمایید و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 05136510943 و یا شماره همراه 09122008001 تماس حاصل فرمایید.

logo

تغییرات در فشار پمپ واترجت می تواند باعث ایجاد اثرات سو بر روی قطعه نهایی گردد. بنابراین لازم است که در حین انجام عملیات، برنامه ریزی به گونه ای باشد که تغییرات فشار پمپ به حداقل رسیده و از ایجاد اثرات نامطلوب بر قطعه کار جلوگیری شود. در مواردی که تلرانس مورد نظر در حدود 0.005 اینچ باشد، رعایت این مسئله الزامی است. پمپ های قدیمی تر اغلب بیشتر باعث بروز چنین مشکلاتی می شدند ولیکن پمپ هایی که با استفاده از سیستم میل لنگ کار می کنند باعث توزیع فشار یکنواخت تر و منظم تر می گردند.

پمپ واترجت

طرز کار پمپ واترجت

موتور الکتریکی نیروی خود را از برق شهر گرفته و نیروی لازم برای به حرکت در آوردن پمپ روغن را تولید می کند. پمپ روغن نیز با این نیرو شروع به چرخیدن کرده و روغن را از منبع روغن مکیده و فشار آن را بالا می برد. این روغن از طریق لوله های رابط به سیستم تقویت کننده می رسد . البته ممکن است این روغن قبل یا بعد از پمپ از یک فیلتر بگذرد. روغن به سیستم تقویت کننده رسیده و فشار آب را بالا برده و خود روغن مانند یک چرخه به هردو طرف پیستون می آید، آب نیز قبل از رسیدن به تقویت کننده از فیلتر عبور می کند . آب خارج شده که دارای فشار زیادی است وارد انباره می شود . آب پر فشار از انباره وارد لوله های فشار قوی می شود و از یک شیر قطع و وصل گذشته و به نازل می رسد. نازل نیز همانند انژکتور موتورهای دیزل کار می کند یعنی با کوچک کردن سطح مقطع، فشار و سرعت را بالا می برد .

هنگامی می توانیم بگوییم ماشین کاری صورت گرفته است که فشار حاصل از آب و مواد ساینده بر نیروی بین مولکولی قطعه کار غلبه کند. نازل برای برشکاری می تواند ثابت یا متحرک باشد. در هنگام حرکت تجهیزات متصل به دستگاه، دارای رنج و محدوده حرکتی متقاطع بین 2 یا 3 محور می باشند درست همانند محورهای متعدد و چندگانه روبات های صنعتی. برای این منظور نرم افزار های CAD/CAM با کنترلرها و تنظیم کننده های CNC ترکیب می شوند تا بتواند نقشه ها و طرح های مورد نظر را به مسیر های برنامه ریزی شده دیجیتالی قابل فهم برای ماشین تبدیل کند تا عملیات برشکاری توسط کله گی سیستم اجرا گردد.

برای مشاهده خدمات برش شرکت پایابرش توس به صفحات برش واتر جت ، پرس برک CNC (خم CNC) ، گیوتین CNC مراجعه نمایید و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 05136510943 و یا شماره همراه 09122008001 تماس حاصل فرمایید.

logo

ضخامت قطعه کار:

هنگامی که ضخامت قطعه کار افزایش می یابد، کنترل رفتارخروجی جت ساینده در محلی که از قطعه کار خارج می شود، مشکل می شود و هرچه ضخامت قطعه کار افزایش یابد میزان شیب دار شدن و احتمال لب پریدگی افزایش می یابد.

دقت میزکار:

واضح است دقت بالاتر وقتی حاصل می شود که حرکت میز دقیق تر و قابل کنترل تر باشد.

استحکام و پایداری میزکار:

ارتعاشات بین سیستم حرکتی و قطعه کارو ضعف در کنترل سرعت و تغییر نا گهانی در وضعیت دستگاه می تواند با عث بروز عیب در قطعه کار گردیده که اغلب witness marks نامیده می شود.

برش واترجت

کنترل جت مواد ساینده:

چون اساساً ابزار برشی یک جریانی از آب پرفشارهمراه با مواد ساینده است هنگام خروج از قطعه کار حالت اریبی شکل بوجود می آید،لذا جهت حصول تلرانس و دقت لازم باید این عقب افتادگی با کنترل مناسب جبران گردد.

این مسئله عقب افتادگی (lag) می تواند در موارد ذیل بروز اشکال نماید.

الف- در اطراف منحنی ها

ب-گوشه های داخلی

ج-میزان پیشروی

د-شتاب

ه-فاصله نازل تا قطعه کار

و-عرض برش

ز-ثبات فشار پمپ

برای مشاهده خدمات برش شرکت پایابرش توس به صفحات برش واتر جت ، پرس برک CNC (خم CNC) ، گیوتین CNC مراجعه نمایید و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 05136510943 و یا شماره همراه 09122008001 تماس حاصل فرمایید.

logo

یکی از برترین فواید و مزایای water jet cutting این است که ذاتاًً دارای خاصیت برشکاری سرد است و ایجاد حرارت نمی کند. که همین خاصیت به مواد اجازه برش می دهد در صورتیکه در سایر روش های برشکاری یا مواد می سوزاند یا ذوب شده یا اینکه ترک برمی دارند.

 در ضمن بعضی از فرایند های حرارتی سبب تاب برداشتن و سخت شدن سطح قطعه گشته یا اینکه موجب ساتع شدن گازهای خطرناک از جسم می شود.

در مواد متضاد و مقابل هم که توسط واتر جت برش می خورند بنا به همین مزیت هیچ گونه تنش حرارتی را تحمل نمی کنند و هرگونه نتایج نا خوشایند را از آنها دور می سازد. برشکاری سرد می تواند بر مناطقی که دچار سختی نشده اند تاثیر گذاشته و می تواند در هر سمت و جهتی  عملیات سوراخکاری ویا برشکاری را انجام دهد.

فواید برش واترجت
این روش می تواند بدون ایجاد سوراخ های اولیه، اقدام به انجام عملیات سوراخکاری در هر نوع ماده و قالب ویژه و حتی در فواصل بسیار نزدیک به هم نماید و هیچگونه احتیاجی به انجام عملیات ثانویه یا نهایی یر روی قطعه نمی باشد.

کمتر تجهیزاتی وجود دارد که محافظ محیط زیست بوده و گرد و غبار کمتری رادر محیط انتشار دهند و یا مانع از ساتع شدن گازهای خطرناکی که در حین فرایندهای تنشی شوند. در صورتیکه در واتر جت تمامی این موارد رعایت و اعمال می شود. مثلا ماشین کاری آزبست تولید دود خطرناکی می کند که برای کاربران عوارض خطرناکی دارد ولی در این روش هیچ گونه خطری متوجه کاربران نیست. همچنین در این روش صداهای ناهنجار شنیده نمی شوند و روی اعصاب تاثیر منفی می گذارند (مانند امواج با فرکانس های بالا که توسط ماشین کاری الترا سونیک تولید می شود و روی اعصاب تاثیر منفی دارند). محدوده شنوایی انسان حدود 20 هرتز تا 20 کیلو هرتز است ولی در الترا سونیک امواجی با فرکانس 20 کیلو هرتز به بالا تولید می کند.

واترجت ها، ماشین های یکپارچه ای می باشند که باعث صرفه جویی در استفاده از مواد خام اولیه می گردند.

می توانند برش های عرضی بسیار کوچک ایجاد نمایند یا در برش های تو در تو و پیچیده مورد استفاده قرار گیرند.

بسیار سریعتر از ابزارهای برش معمولی می باشند. البته تکنیک های اتوماتیک (Technic-Automation) سخت افزارهایی را پیشنهاد می کند که سرعت برش را برای طیف وسیعی از فلزات محاسبه نماید.

برای مشاهده خدمات برش شرکت پایابرش توس به صفحات برش واتر جت ، پرس برک CNC (خم CNC) ، گیوتین CNC مراجعه نمایید و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 05136510943 و یا شماره همراه 09122008001 تماس حاصل فرمایید.

logo

جهت تولید قطعات دقیق نیاز به دستگاه دقیق نیز می باشد. البته پارامترهای دیگری نیز وجود دارند که مهم و قابل توجه می باشند.

یک میز کار دقیق در دقت کار تاثیر دارد. فاکتور اصلی در دقت و تلرانس، نرم افزار دستگاه است نه سخت افزار آن! به غیر از دقت نرم افزار، تلرانس قابل دستیابی به مقدار زیادی به مهارت استفاده کننده نیز بستگی دارد.

دقت دستگاه واترجت

اخیرا پیشرفت های مهمی در خصوص کنترل فرآیند جهت دستیابی به تلرانس های بالاتر صورت گرفته است. دستگاه 10 سال پیش دارای تلرانس کاری بین 0.060 تا 0.10 اینچ بوده است در حالی که امروزه دستگاه هایی تولید شده اند که قادرند قطعاتی با تلرانس 0.002 اینچ تولید کنند. مواد سخت تر نوعا پس از برشکاری کمتر taper شده اند و این مسئله در تعیین میزان تلرانس قابل دستیابی، قابل توجه است .

برای مشاهده خدمات برش شرکت پایابرش توس به صفحات برش واتر جت ، پرس برک CNC (خم CNC) ، گیوتین CNC مراجعه نمایید و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 05136510943 و یا شماره همراه 09122008001 تماس حاصل فرمایید.

logo

عوامل موثری بر برش تاثیر گذار است که با تغییر هر کدام نتیجه متفاوتی حاصل می شود.

برای مثال کاهش سرعت حرکت دستگاه برش، عمق ماشین کاری را بالا می برد ولی اگر سرعت حرکت از یک مقدار هم کمتر شود افزایش چندانی در عمق برش ندارد.

عوامل موثر بر برش

افزایش فاصله نوک نازل تا قطعه کار، عمق ماشین کاری را به سرعت کاهش می دهد، زیرا هنگامی که آب با فشار از نوک نازل خارج می شود (در فاصله کمی بیشتر از حد مجاز)، آب به صورت ذرات ریزی درآمده که نمی توانند مواد ساینده را حمل کنند و مواد ساینده به صورت آزاد در می آیند و هنگامی که به سطح قطعه کار برخورد می کنند، برمی گردند که این برگشت، باعث کاهش عمق نفوذ می گردد. فاصله مجاز برای این کار وجود دارد که بالاتر از آن کاری صورت نمی گیرد. در نتیجه هرچه این فاصله کمتر باشد عمق ماشین کاری بیشتر است زیرا آب خارج شده از نازل با یک زاویه مشخص (حدود 7 درجه) به صورت واگرا می شود. . هرچه این فاصله کمتر باشد عرض برش نیز کمتر است. (یعنی با شیار کمتر می توان ماشین کاری کرد)

برای مشاهده خدمات برش شرکت پایابرش توس به صفحات برش واتر جت ، پرس برک CNC (خم CNC) ، گیوتین CNC مراجعه نمایید و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 05136510943 و یا شماره همراه 09122008001 تماس حاصل فرمایید.

logo

تماس با ما

آدرس:   شهر قدس - شهرک صنعتی زاگرس - خیابان گلبرگ جنوبی - خیابان تلاشگران - کوچه کاوشگران - پلاک ۶

موبایل:   09122008001

ایمیل:   info@technowaterjet.com